Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meditace

17. 5. 2007
Dokonalé uvolnění!
Meditace však není jen soustředění, ale i uvolnění. Čím víc se člověk dokáže uvolnit, tím více je otevřenější, citlivější, pružnější a méně strnulý. Dokáže-li se alespoň na chvíli odpoutat od okolního světa a ponořit se jen do toho svého, uvědomit si sám sebe, zažije nevídaný pocit. Ponoří se do stavu, kdy všechno kolem jakoby zmizí, tedy i napětí, strach, bolest, radost, vztek… V tomto stavu nicnedělání můžete zažít pocit naprostého uvolnění.

Duše i tělo
Dokážete kontrolovat svoji mysl a myšlenky? Zkuste to! Zřejmě zjistíte, jak je to těžké, kupříkladu mě se to ještě nepodařilo. Myšlenky si často samy ubíhají, kam chtějí, a vy je nedokážete zkrotit. A právě cílem meditace je zklidnit mysl a najít cestu do svého vnitra ke svému »já«. Tělo je během ní v klidu, mysl soustředěná, mění se elektrické vlny v mozku a nerovnováha mezi hemisférami se vyrovná. Mizí tak napětí, stres, poruchy spánku, zmírní se například zažívací potíže, srdce bije pomaleji, krevní tlak se sníží… Zkrátka nejen mysl, ale i tělo se zklidní a uvolní.
 
Dva typy meditace
Existují dva typy meditace – analytická (nazývaná kontemplací) a umisťující. Při analytické se přemítá (v buddhismu o Dharmě), při umísťující meditaci se člověk soustředí na jeden předmět a snaží se sním co nejvíce do hloubky seznámit.
 
Jak meditovat?
Abyste mohli zvládnout skutečnou meditaci, měli byste se prvně naučit správně relaxovat. U meditace se musí člověk na něco soustředit – může to být například svíčka, nějaký předmět, barva… Někdo se ale soustředí na něco jiného – kupříkladu na myšlenku, frázi, zvuk. To záleží jen na vás! Vybraný předmět pozorně sledujte nebo se soustřeďte na vybrané. Ještě předtím se pohodlně usaďte, lehněte, zkrátka najděte si pro vás tu nejpohodlnější polohu, a to v místě, kde budete mít klid a nic vás nebude rušit.
 
Napřed jen tak relaxujte, uvolněte se a zbavte se napětí. Až pocítíte, že je ta správná chvíle, soustřeďte svoji mysl na vybraný předmět, klidně a pomalu zavřete oči a zkuste zklidnit mysl a zahnat neposedné myšlenky. Splašené nezahánějte silou vůle, ale nechte je volně plynout, dokud nezmizí. Jediné, co zůstane, bude vámi vybraná mantra.
 
Volně a pravidelně dýchejte, zapomeňte na všechno kolem sebe i na čas. Velice důležitý při meditaci je dech. Pomalé a pravidelné dýchání uklidňuje. Meditující by se však neměl soustředit na samotné dýchání, ale měl by se spíš snažit tímto dýcháním být sám. Mysl se třepotá stejně jako plamen svíčky. Aby se tento plamen zklidnil, musí se uklidnit i všechno okolo. Musí zmizet všechny myšlenky a emoce. Meditaci ukončujte pomalu a pozvolna.
 
Naučit se správně meditovat, to chce čas a trpělivost. Pokud obojí do ní investujete, bohatě se vám to vrátí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář