Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chrupavky mají postižené už dvacetiletí

5. 5. 2007

Osteoartróza, což je bolestivé degenerativní onemocnění postihující kloubní chrupavku a také celý kloubní systém, trápí polovinu lidí ve věku nad 60 let.

Ročně dostane 20 000 nejpostiženějších pacientů umělou náhradu koleních či kyčelních kloubů.

"Osteoartróza se objevuje nejen v kolenou a kyčlích, ale často také v kloubech ruky, zejména na prvním a druhém článku prstů," popisuje předseda České revmatologické společnosti Karel Pavelka.

Základem léčby by měla být léčba nefarmakologická, ale komplexní. Pacienti by měli být dobře poučeni, měli by cvičit, případně používat podpůrné pomůcky. Pokud mají nadváhu, měli by zhubnout.

Bolest způsobenou ve dvaceti cítíme až ve čtyřicítce

V současné době si polovina pacientů kupuje nesteroidní antirevmatika, nebo jim je lékaři předepisují. Tyto léky však negativně působí na žaludeční sliznici. Lze také používat dietní doplňky, které nemají nežádoucí vedlejší účinky.

Působí dlouhodobě a ovlivňují příznaky osteoartrózy, především mohou regenerovat kloubní kolagen.

První změny na kloubní chrupavce lze nalézt už u dvacetiletých lidí. Chrupavka však neobsahuje nervová zakončení, a proto lidé začínají registrovat zvýšenou citlivost na chlad a drobné problémy při změnách počasí kolem 40. roku věku. Později se dostavuje částečná ztuhlost a bolesti kloubů.

I když platí, že čím jsou lidé starší, tím častěji trpí osteoartrózou, neznamená to, že se jedná o přirozené opotřebování kloubů. Kromě opotřebení existuje i řada dalších faktorů. Diskutuje se například o tom, zda kloubům vadí sport.

Nesportujete jednou týdně do úplného vyčerpání

Podle Pavelky ubližuje především vrcholový, zejména pokud má sportovec třeba drobné změny na kloubu, o nichž neví. Problémové je například vzpírání a kontaktní sporty, při nichž utrpí řadu drobných často nedostatečně vyléčených úrazů. Běh, který není na špičkové úrovni, neškodí. Lidé by měli používat dobré boty při chůzi i při sportu.

Pavelka nedoporučuje lidem, kteří mají artrózu, například vysokohorskou turistiku, volejbal a fotbal. Doporučuje plavání, jízdu na kole a na rotopedu, protože tak se klouby v plném rozsahu pohybují a posiluje se i svalstvo.

Osteoartróze se nelze zcela ubránit, protože z 50 až 60 procent o ní rozhodují dědičné vlivy. Ale je důležité vyhnout se nadváze, úrazům a přetěžování kloubů. Není dobře jednou týdně sportovat ze všech sil. Není vhodné přeceňovat síly a je třeba vzít na vědomí, že bolest je varujícím signálem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář