Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chcete zhubnout? Pozor, jak cvičíte!

5. 5. 2007

Marně se snažíte zhubnout? Možná na to jdete špatně.

V současné době trpí nadváhou nebo obezitou v České republice 52 % lidí, vyšší než "zdravou" váhu má 46 % českých žen.

Nejčastější příčinou je přitom špatný stravovací režim, nadměrná konzumace potravin bohatých na živočišné tuky a jednoduché cukry a nedostatek pohybu.

Po třicátém roce života se navíc zpomaluje metabolismus těla, které je pak unavenější, regeneruje se delší dobu a snadněji ukládá tuk. Díky tomu ženy po třicítce přiberou každý rok jedno kilo navíc.

Kdo jak hubne?

Podle zjištění prosincového dotazníkového výzkumu je 71 % Češek ochotných upravit svůj jídelníček, 59 % je ochotných sportovat dvakrát týdně hodinu, 27% žen je ochotných mazat se zeštíhlujícími kosmetickými prostředky, 20 % je ochotno držet redikční dietu, 19 % užívat prostředky na hubnutí.

Dalších 17 procent chodí na zeštíhlující kůry do kosmetických salónů a 10 % je ochotno nosit stahovací spodní prádlo, 9 % lepit si zeštíhlující náplasti a pouhá 4 % nejsou ochotná udělat vůbec nic.

"Určitě nejvíce žen se snahou získat hezčí postavu zkouší více zbraní najednou," říká Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Podle něj jsme každý jiný a na každého proto působí jiný mechanismus hubnutí. "Největších úspěchů se shazováním kil dosahují ty ženy, které se přihlásí do nějakého cvičebního programu," vypráví Suchánek zkušenosti ze své praxe.

"Většina žen totiž aktivně spolupracuje a hned tak se nevzdává. Muži jsou v tomhle mnohem méně disciplinovaní."

Ženy přestávají jíst

Přesto se ženy nejvíce podrobují redukčním dietám. Představují pro ně totiž nejmenší "nutné zlo". "Jakmile mají tyto ženy zařadit do svého plánu pravidelné cvičení, 20 až 30 % z nich to okamžitě odradí," vysvětluje Suchánek.

"Mají totiž strach z fitness center, stydí se a bojí, že to jim nepůjde, že budou mezi samými vysportovanými 'miss'. Spousta žen si navíc nepřeje, aby kdokoliv věděl, že chtějí zhubnout, aby se jich na to okolí stále neptalo," doplňuje.

Odborníci ale varují před bezmyšlenkovitým cvičením, které na úbytek hmotnosti ani nemá vliv.

Pozor na nadměrné cvičení

Vhodné je jakékoli aerobní cvičení, které vydržíte provádět nejméně 45 minut třikrát týdně. Cokoli pod tyto limity nemá smysl. Můžete cvičit denně půl hodiny třeba po celý rok a změny na svém těle se nedočkáte.

Chodíte-li na hodinový kurz aerobiku, pravděpodobně vlastní aerobní cvičení trvá pouze 25 minut a ostatní čas rozdělujete mezi rozcvičku, strečink a uvolnění. Pětadvacet minut je dostatečně trýznivých pro mužské tukové buňky, ale ženám, které chtějí hubnout, nepomůže.

Proto je mnohem vhodnější a pro mnoho žen také příjemnější chodit na dlouhé procházky. Po dobu 45 minut musí být dech zrychlený, ale své tempo byste neměli přehánět. Lapání po dechu tukové buňky také neohrozí.

Proto v první fázi hubnutí není vhodný například spinning a jiná cvičení, kde z vás "leje" pot a naprosto se vyčerpáte. Organismus je už tak oslabený dietou a spojením s touto náročnou aktivitou si hubnoucí člověk říká o kolaps.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář