Jdi na obsah Jdi na menu
 


České léto je cítit potem

2. 5. 2007

 

To není feministický  útok na silnější pohlaví. Podle průzkumu společnosti Unilever se ukázalo, že čeští muži zaostávají o třetinu v používání deodorantů za západní Evropou. Pro srovnání, v České republice používá deodoranty 49% mužů ( a 71% žen), v Německu 71% mužů a ve Velké Británii 79% ( 89% žen). V tabulce celkové osobní roční spotřeby přípravků proti pocení, ve které opět vedou Britové, skončili Češi na třetím místě od konce. Za námi byli už jen Rumuni a Rusové.
Argument, že "správný chlap čpí potem" neobstojí v momentě, kdy nepříjemný zápach obtěžuje okolí. Je pravda, že mužské potní žlázy jsou asi o třetinu aktivnější než ženské, tento fakt nás ale v nabitém ranním autobuse bude zajímat jen stěží.

Pocení slouží k udržení stálé tělesné teploty, zvlhčování kůže a je to i přirozená obranná reakce organismu na rostoucí tělesnou teplotu, kterou může způsobit nemoc, stres, teplé okolní prostředí nebo sportovní aktivita. Tělo se potřebuje ochladit, proto odpařováním zabraňuje přehřátí organismu. Mnozí odpůrci používání deodorantů a antiperspirantů tvrdí, že bránit pocení není zdravé, protože tělo se touto cestou zbavuje toxinů. Pot je z  99 % tvořen vodou. Zbytek jsou převážně odpadní látky, soli, kyselina mléčná, močovina a zbytky léků či vitamínů. Nezapomínejte, že tělo odpařuje pot celým povrchem, místa ošetřená antiperspirantem tvoří jen malou část.

Dříve se tělesný pach maskoval pomocí různých vůní. V dnešní době tekoucí teplé vody, automatických praček a nabitých šatních skříní to vypadá, že není jediný důvod trpět zápachem svého okolí. Pravidelná tělesná hygiena, denně čisté oblečení nejlépe z přírodních materiálů, používání antiperspirantů (přípravky zabraňující pocení) a deodorantů ( přípravky překrývající pot), by mělo být samozřejmostí. Také správná strava hraje svou roli. Ryby, česnek, cibule, některá koření, alkohol i cigarety, to vše ovlivňuje pach potu.

Říct či neříct? Pokud se s takovým člověkem setkáváte opakovaně a víte, že se nejedná o momentální "indispozici" způsobenou stresem nebo nemocí, pak rozhodně říct. Svůj tělesný pach vnímá člověk méně intenzivně než jeho okolí, takže tím prokážete službu nejen sobě, ale především jemu.

Na stánkách věnovaných ženám je zřejmě zbytečné apelovat na muže. Ale velký kus práce ve změně hygienických návyků  mužů mohou udělat právě ženy, partnerky a především matky, které svým synům vštípí, že být čistý je minimálně stejně důležité, jako mít perfektně "vyblejskané" auto.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář