Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zanedbáváte děti? Děláte chybu!

22. 4. 2007
Co ano, co ne?
Je zřejmé, že dětem bychom se věnovat měli. Angličtina má pro chvíle, které rodiče s dětmi tráví, dokonce specifické označení tzv. »quality time«, tedy kvalitní čas. Ale toho je, jak se zdá, čím dál míň. A tak když se dětí zeptáte, co dělají s maminkou a tatínkem, mnohdy ani neví, co by na tak banální otázku měly odpovědět (»O víkendu společně nakupujeme?«).
 
Ale v žádném případě není ani možné vést děti k činnostem, které je nebaví, nebo jim do celého dne vtěsnat nejrůznější povinnosti od hry na hudební nástroj, přes kroužek keramiky až po vrcholové sportovní tréninky. Takto nabyté dny je budou spíš ještě stresovat.
 
Věnujte se jim!
Pokud se má dítě správně emočně vyvíjet, není správné naložit mu na bedra hafo povinností, nýbrž se dokázat dětem věnovat v každodenním životě – naučte se s nimi vstávat, učte je hygieně, hrajte si s nimi, sedněte si k nim před spaním a chvíli si povídejte, čtěte jim pohádky, choďte s nimi na procházky (těm supermarketovým se raději vyhýbejte!)…
 
Stačí dítě zapojit do běžných domácích prací. Jestli chcete, aby vám vaše ratolest pomáhala a jen se nepoflakovala, budete muset ze začátku přetrpět neustálé se vyptávání. Při takových činnostech se mnohdy děti rozpovídají, protože při práci zapomenou na to, co je trápí… A z jejich povídání se můžete ledascos  dozvědět – vzniká tak společný prostor pro sdílení.
 
Nechejte vaše nejmenší, aby vám pomáhaly. Budou se cítit potřebné. Jestliže na ně budete ale po každém nezdaru křičet, práci jim naprosto znechutíte a veškerým činnostem s vámi se budou raději vyhýbat.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář