Jdi na obsah Jdi na menu
 


Televize škodí zdraví. Nejvíc dětem.

2. 5. 2007
Televize není jen žrout času. Znamená také konkrétní hrozbu pro naše zdraví a nejnebezpečnější je pro děti, zjistili vědci.

Záření z obrazovky totiž snižuje v těle produkci klíčového hormonu melatoninu, zodpovědného za řízení denního rytmu organismu. 
Nižší hladina melatoninu pak může zvýšit pravděpodobnost mutací DNA, což způsobuje nádorové bujení. Snížení hladiny melatoninu přináší i předčasnou pubertu.

Pokles imunity

Výzkum vědce a lékaře z Britské společnosti pro psychologii Arika Sigmana, který o dané problematice napsal i vlastní knihu Řízeni na dálku (Remotelly Controlled) potvrdil i další hormonální změny. Ty přinášejí poruchy spánku a dokonce i pokles imunity.

K dalším možným negativním dopadům sledování televize patří snížení doby, po niž jsou děti, vystavené přílišnému vlivu televize, schopné udržet pozornost. Z toho pak mohou vyplývat i problémy s učením v kombinaci s hyperaktivitou a mozkovými dysfunkcemi. 

Nedostatek sociálních kontaktů pak může mít i vážné psychické důsledky včetně konkrétních duševních chorob.

Z televize roste tuk

Nejznámější ze zdravotních rizik je obezita, způsobená dlouhým vysedáváním před obrazovkou a následně malou fyzickou aktivitou.

Ale pozor, modré světlo obrazovky skutečně vede přímo k tloustnutí!  Změněná hladina hormonů leptinu a ghrelinu "vyrábí" tuk a vyvolává pocit hladu.

Zvýšená hladina cholesterolu pak může vést k vážným onemocněním srdce.

Podle britského odborníka existuje přesně dané limity, jak by se děti a teenageři měli bezpečně dívat na televizi.

do tří let - vůbec ne. Rodiče by dokonce měli televizi vystěhovat z pokoje, kde dítě spí
3 až 7 let - 30 minut denně
7 až 12 let -  1 hodina denně
12 až  15 let 2 hodiny denně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář