Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stále mladší děti propadají kultu štíhlosti

5. 5. 2007

Poruchy příjmu potravy, jako je například anorexie či bulimie, trápí stále mladší dívky.

"V posledních letech výrazně narůstá počet pacientek ve věku od 10 do 14 let," uvádí vedoucí Centra poruch příjmu potravy ve Všeobecné fakultní nemocnici Hana Papežová.

Nejčastěji ale postihují ženy a dívky mezi 15. až 25. rokem, podle odborníků sužují až pět procent z nich. Přibývá však také pacientek ve středním věku. Problémy tohoto rázu se nevyhýbají ani mužům.

"Z epidemiologických dat se zdá, že se výskyt poruch příjmů potravy zvyšuje," říká Papežová.

Týkají se takřka všech věkových skupin - od těch nejmladších až po starší ženy, které se svým vztahem k jídlu bojují i 35 let.

Někdy je to generační problém

V mnohých rodinách se tyto poruchy dokonce přenáší z generace na generaci. Na jejich vzniku se podle odborníků podílejí genetické faktory i vliv prostředí, například vyzdvihování ideálu extrémní štíhlosti módním průmyslem.

Shozená kila u takto postižených žen a dívek nevedou ke spokojenosti. "Čím více sledují své tělo, tím více jsou nespokojené, izolované a nešťastné," popisuje Papežová.

S postupující nemocí ztrácejí zájem o své okolí i o sexuální život. Lékaře však vesměs samy nekontaktují, často tak činí až jejich rodiče.

"Chodí ale i patnáctileté děti a prosí, abychom něco udělali s jejich matkou," dodává lékařka. Pět procent anorektiček pak na následky nemoci umírá.

Chlapci raději cvičí a berou prášky

V poslední době se mezi zájemci o léčbu objevuje stále více mužů. "Jít k lékaři je pro ně ještě problematičtější, my tak vidíme jen vrcholek toho ledovce," upřesňuje Papežová.

Zatímco dívky ovlivňují obrázky vychrtlých modelek, chlapce lákají spíše fotografie známých kulturistů. Extrémně cvičí v posilovnách a užívají potravinové doplňky, kterými postupně nahrazují běžné potraviny.

"Jak jim narůstá svalová hmota a zaujetí vlastním tělem, tak se podobně jako u anorektických dívek zvyšuje jejich nespokojenost," vysvětluje Papežová.

Informace o poruchách příjmu potravy i příběhy pacientů mohou zájemci nalézt na internetových stránkách www.idealni.cz. "Chceme ukázat, že ideální je něco jiného, než si tito lidé myslí," komentoval název stránek jeden z jejich autorů psycholog Jan Kulhánek.

Rodiče by se neměli podle odborníků bát svěřit se svými obavami praktickému lékaři či navštívit některou z psychiatrických ambulancí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nemusíte v tom být sami

(Klára, 7. 6. 2008 11:33)

Ahoj, mam dvě dospívající děti (holku a kluka) a i když se nám zatím tyto problémy vyhnuly, tak vím, jaké je to být sama a řešit všechny tyhle starosti a strasti okolí dětí bez široké podpory okolí. Jasně, všichni máme rodinu, manžela, babičky, atd., ale není nad kamarád, s kterou vše proberete a hned je lépe. Já jsem z menšího městečka, takže se najít vhodnou (velké děti) kámošku nebylo snadné, ale nakonec jsem na radu kámošky šla do maminkovské seznamky http://seznamka.nasemimi.cz a našla jsem kámošku v sousední vesnici. Takže mohu vřele doporučit.