Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sourozenecké spory

16. 5. 2007
Nová sestřička nebo bráška
Ve chvíli, kdy se narodí bráška nebo sestřička, začne první dítě žárlit, protože už pro rodiče není středem vesmíru. Začne provokovat, aby obrátilo pozornost na sebe. Raději dostane vynadáno, než aby si ho vůbec nikdo nevšímal. Abyste v »prvorozeném« neprobouzeli velkou žárlivost, udělejte si během dne chvilku jen na něj – mladšího sourozence svěřte partnerovi a věnujte výhradně staršímu dítěti.
 
Udělejte z něj spojence a nechte ho, ať vám pomáhá s péčí o miminko, probuďte v něm pocit, že je důležitý. Jestliže ho přesvědčíte, že ho opravdu potřebujete a bez něj by to nešlo, bude velkorysé. Když už je starší dítě schopné sourozence hlídat, nedělejte si z něj chůvu. Na to sežeňte někoho dospělého, potomka nechte v jeho dětském světě a nenuťte ho k větší zodpovědnosti, než je úměrná jeho věku.

Sourozenci se občas zkrátka perou...
Rozhodovat při jejich hádkách o tom, kdo je v právu a kdo je viníkem, není vůbec jednoduché. Ideální by bylo nechat děti, ať si své spory vyřeší samy, ale asi dobře víte, jak to dopadá, zvlášť, pokud má jeden z nich fyzickou převahu. Někdy je lepší snažit se spor vyřešit, ale pokud začínají být hysterické, moc toho s nimi nenamluvíte. Pak má větší efekt rázný zákrok, kdy pošlete každého jinam a necháte je »vychladnout«. Jestli je to ale jen trochu možné, nevměšujte se do jejich sporů a nesuďte je.
 
Malé děti – malé starosti, velké děti - velké starosti
Skutečný problém může nastat až v době, kdy byste to už ani nečekali. Případů, kdy jsou sourozenci rozhádaní celá léta, není málo a rodiče dospělých dětí to mrzí víc než kdysi jejich dětské potyčky. A často jde v podstatě o to samé – komu koupili rodiče lepší hračku. Pokud jste v roli dospělých sourozenců, kteří se přetahují o majetek, myslete na to, zda to máte opravdu zapotřebí. Opravdu jste kvůli penězům ochotni ztratit bratra nebo sestru?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář